HIZLI OKUMA NEDİR?

Normal okumanın en az iki katı veya 3- 4- 5 katı okumadır.

O zaman normal okuma nedir?

MORMAL OKUMA: İlkokulda öğrendiğimiz ve şu anda yaptığımız okumadır. Normal okumada bazı kişiler dakikada 100 kelime, bazıları 280 kelime, bazıları 500 kelime okur.

Neden böyle farklı, farklı okuruz.

a- Her birimizin beynimizi kullanmamız farklıdır.

b- Ağız yapımız farklıdır.

c- Okumayı öğrendiğimiz ilkokulda Öğretmen bize çok kelime vererek, okumayı öğrettiği için daha iyi okuruz.

Bazı öğretmenlerde okutmak için acele ederek az kelime vererek, okumayı öğretmeye, okutmaya çalıştığı, yani bizi okumaya zorladığı için yavaş okuruz. Okurken zorlanırız.

Hiçbir kimseye zorla yaptırılan işten hayır gelmez.

Bence buradan şu da çıkmakta: İlkokul 1 sınıfta öğretmenlerimiz okutacağım diye zorlamadan devamlı kelime yüklemesi yaparlarsa, öğrenci belli bir süre sonra beyinde gerekli kelime biriktikten ve okumak için gerekli miktara ulaştıktan sonra kendiliğinden okumaya başlayacaktır.

İlkokulda 1. Sınıfta okumayı öğrendikten sonra diğer sınıflarda ve hayat boyu okumamızı geliştirmek, daha iyi okumak için çeşitli çalışmalar yaparız. Yaptığımız bütün çalışmalarda beynimizdeki kelime sayısını ne kadar artırabilirsek o kadar iyi okuruz.

Beynimizdeki kelime sayısını artıramaz isek okumamız gelişmez. O zaman beynimizdeki kelime sayısını artırmak için kitap dergi gazete okurken bir taraftan da İmla kılavuzu okursak kelime bilgimiz daha çok artacak ve okumamız daha da fazla hızlanacaktır. [( hizliokusam) hızlı okuma programında imla kılavuzunu çeşitli şekilde kullandık.}

Yine Eğitimle uğraşan insanlar derki: Bir yılda okuduğumuz ders kitapları, hikaye, roman, masal, dergi, gazete okumalarının yanında yılda bir defa imla kılavuzu okumak gereklidir.

d- Okulda bazı öğretmenler hızlı okumaya çalışan öğrencilere yavaş yavaş, özümseye özümseye oku, arkandan atlı mı geliyor diye uyarırlar. Onun için yavaş okuruz.

e- Bazı öğretmenler de hızlı okumamızı teşvik ederler, ve diğerlerinden daha hızlı okur.

Burada şunu duyar gibiyim. Hızlı okursak okuduğumuzu anlayamayız. Halbuki 40 yıllık öğretmenlik hayatımda hep şunu gördüm. Sınıfta diğerlerinden hızlı okuyanlar daha çok anlıyor, yavaş okuyanlar daha az anlıyor. Aslıda okuduğunu anlama okuduğumuz kelimenin Türkçe anlamını bilmemize bağlı.

Okuduğumuz kelimenin anlamını biliyorsak anlıyoruz, okuduğumuz kelimenin Türkçe sözlükteki anlamını bilmiyorsak anlayamıyoruz.

Yani öğrencilik hayatımızda veya normal hayatta gazete, deri, kitap okurken bir taraftan da kelime bilgimizi artırmaya çalışırken diğer taraftan da yılda 1 defa Türkçe sözlük okumamız gerektiğini bilim insanları söylemektedir

. Gelelim normal okumaya: Normal okuma 0- 500 kelime arası okumadır.

Neden 500 kelime sınırdır?

Çünkü: Bilim insanları normal bir insanın beyninden 1 dakikada 500 kelimelik bilgi geçişi olur demektedirler. Bunu bazen 600 kelime olarak telaffuz edenlerde olabiliyor. İşte bir kişi 1 dakikada beyninden geçen bilgi kadar okuyabilir. Bu günkü okuma şekliyle ( 1 kelime 1 kelime okumayla) Biz bu okumayı kelime kelime yani birer kelime okuyoruz.

Bunu 2 kelimeye çıkarırsak 2şer kelime okumaya başlarsak okuma hızımız da normal okumanın 2 katına çıkmış olur.

İşte biz buna HIZLI OKUMA diyoruz.

Kelimeleri 3 er 3 er okursak okuma hızımız, normal okumanın 3 katına çıkmış olur.

Kelimeleri 4er 4er okusak okuma hızımız normal okumanın 4 katı olur.

Bütün bu anlatılanlar hizliokusam.com sitesinde hızlı okuma programında mevcuttur.

hizliokusam.com

kimler çevrimiçi

705 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Kullanıcılar
106
Makaleler
98
Makale Görünüm Sayısı
355133

Okumanın yolculuğu